Boğa Burcu Annelik Rehberi

Çocuğunuzun üstünü başını kirletirken sanki bundan zevk aldığını, bir saat önce giydirdiğiniz temiz elbiseyi kumlarda tepinerek, su birikintileriyle oynayarak kirlettiğini yazıyor ve soruyorsunuz: “Ona üstünü başını kirletmeden oynamasını nasıl öğretebilirim?” Hiç uğraşmayın, bunu başaramazsınız. Çocuklar o yaşlarda üst baş kirletmeden oynamayı başaramazlar. Doğru söylemek gerekirse, üst baş kirletmeden oyun da olmaz. Oyun onlar için temiz bir elbiseden daha önemlidir. Oyuna daldıkları zaman üst baş kirlettiklerinin farkına varmazlar. Bırakınız evde ve dışarıda dilediği gibi oynasın. Kazaya yol açacak sivri ve kesici aletleri, temizlemesi zor boyaları, zehirli temizlik maddelerini ve ilaçları çocuktan uzak tutmanız yeterlidir.

Temizlik alışkanlığı kazandırmaya gelince. Burada da sözler değil davranışlar önemlidir. Oyundan gelince kirlenen elbisesini çıkarmanız, elini yüzünü yıkamanız, banyoya sokmanız ve temiz elbiseler giydirmeniz davranış diliyle bir temizlik eğitimdir.

Bu dili bilmeyen anneler, çocuklarına temizlik alışkanlığı kazandırmada büyük sıkıntı ve çatışma yaşarlar. Bir an önce bez değiştirme zahmetinden kurtulmak için çocuğu oturağa veya tuvalete alıştırmaya çalışırlar. Tepesine dikilir, “haydi yap, haydi yap,” diye sıkıştırırlar.

Çocuk da ben merkezli kişiliğinden dolayı kendisine ait bir şeyin zorla elinden alınmak istendiği duygusuna kapılır; yapmak istemez, tutar. Annesinin temiz bez bağlamasını bekler. Bez bağlanır bağlanmaz yapacağını yapar, anne de öfkeden çıldırır. Anneler bezini kirletmemesi, çişini ve kakasını haber vermesi ve elbisesini temiz tutması için çocuğu asla baskı yapmamalı, ceza ile korkutmama-lıdır. Onunla dostça konuşmalı; çişini ve kakasını haber vermesi için özendirici sözler kullanmalı, kendi isteği ile haber verinceye kadar sabretmelidir.

Kötü eğitilmiş çocuk üç konuda kendilerini ederler: Yemek, uyku ve tuvalet alışkanlığı. Bu üç konuta inat eden ve problem çıkaran çocuklar, aşırı titiz ve şüpheci anne babalar tarafından kötü eğitilmiş çocuklardır. Bu üç konuda, özellikle tuvalet eğitiminde, acele etmemek, çocuğu sıkıştırmamak, zamanından önce çişini ve kakasını haber

vermeye zorlamamak gerekir. Çocuklar büyükleri taklit etmeye ve onlara benzemeye çalışırlar. Bu tuvalet alışkanlığı için de geçerlidir. Eğer sabreder, bezini değiştirirken isteksizlik göstermez, özendirici sözlerle temizliğe alıştırırsanız, zamanı gelince mudaka çişini ve kakasını haber verecek, sizler gibi tuvaleti kullanmaktan zevk alacaktır.

Boğa Burcu Annelik Rehberi_10.jpg

Bir önceki yazımız olan 16-17-18 Şubat Tarihinde Doğanların Burcu Ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment