Güncel metaforizma

logo (1)

Tıpkı bilgisayar endüstrisi gibi, elektronik endüstrisi de belirgin bir patlama yaşıyor. Portatif hesap makineleri, dijital saatler, televizyon oyunları birbiri ardına tüketicilerin önlerine konuyor. Ardından gelecek yenilikler düşünüldüğünde, bunlar aslında son derece önemsiz kalıyor. Tarımda kullanılabilecek küçük ve ucuz toprak ve hava kontrol araçları, kişinin kalp atışlarını ve stres seviyesini ölçmek amacıyla sıradan elbise kumaşlarının içine yerleştirilmiş küçük tıp aletleri ve elektroniğin şimdilik akla gelmeyen çok çeşitli kullanımları, kısa süre içinde ortaya çıkmak üzere sıraya girmiş dürümdalar.

Üçüncü Dalga endüstrileri, enerji açısından son derece tasarruflu ürünler ve süreçler sunduklarından, günümüzdeki enerji krizi de bu gelişimi hızlandırmaktadır. Örneğin, İkinci Dalga telefon sistemleriyle şehir yollarının altına kablosuyla, rölesiyle, tam anlamıyla bir bakır madeni döşeniyor. Işık taşıyan, kıl inceliğinde fiber optik sistemiyle, artık mesaj iletebiliyoruz. Bu değişiklikler, enerji açısından inanılmaz gibi görünüyor. Bakır teli yapımında kullanmak için bakırı toprak altından çıkarma, eritme ve benzeri işleme süreçlerinde kullanılan enerjinin binde biri miktarında bir enerjiyle, aynı uzunlukta fiber yapılabiliyor. Diğer bir deyişle, doksan mil uzunluğunda bir bakır tel yapmak için gereken kömür, 80,000 mil uzunluğunda fiber yapmak için yeterlidir!

Elektronik ve fizik aynı yönde ve aynı hızla ilerlerken, her adım giderek daha az enerji gerektiren parçalar üretilmesini mümkün kılıyor. IBM’de, Büyük Ölçekli Entegrasyon teknolojisindeki en son gelişmeler, elli mikrovat kadar düşük enerjiyle çalışabilecek parçalar üretilmesini sağladı.

Elektronik devriminin bu özelliği, enerji sıkıntısı çeken ileri teknoloji ekonomilerinde en etkili tasarruf politikasının, enerjiyi israf eden İkinci Dalga endüstrileri karşısında, az enerji harcayan Üçüncü Dalga endüstrilerinin en önemli dayanağı olacak gibi görünüyor.

Daha genel konuşmak gerekirse, Science dergisinin belirttiği gibi, elektronik alanındaki bu patlama sayesinde, “belki de ülkenin ekonomik sistemi temelden değişiyor. Hatta, elektroniğin yeni ve hiç beklenmedik türdeki uygulamalarında gerçekte karşılaşacaklarımız, hayallerimizdekilerin bile ötesine geçebilir.”

Ama elektronik alanındaki bu patlama, tamamen yeni bir teknosfere doğru atılmış adımların sadece biridir.

Bir önceki yazımız olan Akrep burcu Çin Astrolojisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment