Hint Astrolojisi Gezegenler

Doğal zararlı gezegenler: Güneş, Mars, Satürn ile Rahu ve Ketu.

Doğal yararlı gezegenler: Venüs, Jüpiter, Merkür ve Ay.

• Unutulmaması gereken bir kural, Venüs’ün 12.evde iyi sonuçlar veren tek gezegen olduğudur. Venüs’ün

12.evde olması bolluk ve zenginlik getirir. Burçlar ne kadar güçlenirse servet o kadar fazla olur. Venüs sırasıyla Balık, Terazi ve Boğa burçlarında en güçlüdür.

Bu gezegenler için güçlü konum fal bak ve en güçlü oldukları burç, güçsüzlük ise en zayıf oldukları burçtur.

Güçlü Konum / Zayıf Konum

• Güneş Koç/Terazi 10 derece

• Ay Boğa/Akrep 3 derece

• Merkür Başak/Balık 15 derece

• Venüs Balık/Başak 27 derece

• Mars Oğlak/Yengeç 28 derece

• Jüpiter Yengeç/Oğlak 5 derece

• Satürn Terazi/Koç 20 derece

* Burada listelenen açılar gezegenin en güçlü konumunda olduğu en kuvvetli açı dereceleridir. Ama gezegen burcun tamamı için yine de güçlü ya da güçsüz konumdadır. Güçlü konumu yaratan burcun Tarot falı gibi tam karşısında güçsüzlük yaratan burç yer alır ve aynı derece, zayıflığın en son noktasını ifade eder.

Açılar

Güneş, Ay, Merkür, Venüs:

0 derece Birleşme (1/1) iki gezegen aynı burçta,

180 rece Zıtlık (7/7) iki gezegen birbirinden yedi ourç uzakta.

Bu tam açılar haritada sadece ileri doğru sayılarak hesaplanır.

Hint astrolojisinde ileri hareket sadece saat yönündedir.

Tüm gezegenler birleşme ve zıtlık açısı yapar. Sadece aşağıda yer alan gezegenlerin özel, kendilerine has, ilave tam açılan söz konusudur.

Mars: İleri (4/8) 4 burç ve 8 burç Satürn: İleri (3/10) 3 burç ve 10 burç Jüpiter: İleri (5/9) 5 burç ve 9 burç Rahu/Ketu: İleri (5/9) 5 burç ve 9 burç

• Rahu ve Ketu başka bir gezegen ile açı yaptığında Jüpiter’in bir gezegen ile açı yapması ile aynı etkiyi oluştururlar çünkü onlar da genişlemeye ve büyümeye neden olurlar. Özellikle de Rahu’nun para ile ilgili temel evlerde (2,5, 9 ve 11.evler) olması durumunda bu böyledir. Rahu’nun 2. ve 11.evlerde olması özellikle zenginlik açısından güçlü bir durumdur.

• Rahu ya da Ketu Jüpiter ile açı yaptığı zaman Jüpiter her ikisi ile eş zamanlı olarak üçgen açı (120 derece) oluşturur. Bu da ekstrem durumların güçlü bir göstergesidir ve kişinin servetinin katlanmasına yol açar.

Açılar gezegenleri birleştirir.

Hint astrolojisinin kurallarından biri, evlerde hiç gezegen olmadığı durumda bile gezegenlerin onlarla açı yapmasıdır. Bir gezegen yönettiği bir evle açı yaptığmda o evi sahip olduğu güçler bakımından kuvvetlendirir.

Örneğin, eğer Mars 8.evde Terazi burcundaysa bu durumda Mars 2.ev ile zıtlık açısı (7/7) yapar ve 2.evde Koç burcu yer alır, bu durumda Mars’m yönettiği ev ile açı yapıyor olması o evi güçlendireceği ve 2.evin yönettiği şeyi ortaya çıkaracağını gösterir. 2.ev parayı yönetir.

Bir önceki yazımız olan Astrolojide Zenginlik ve Para ile İlgili Gezegenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment