Koç Burcu Annelik Rehberi

Bazı anne babalar, tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışırken “utan, kocaman çocuk oldun, hala çişini haber vermiyorsun, herkes sana gülecek” şeklinde çocuğu utandırıcı ve aşağdayıcı bir dil kullanırlar. Çocuklar çıplak dolaşmanın ayıp olduğunu bilmezler.

Kirli bezi alınıp altı temizlenen çocuklar, annenin elinden kurtulup odanın içinde koşturmaktan hoşlanırlar. Altı temizlendikten sonra biraz çıplak dolaşmalarında mahsur yoktur.

Üç yaşındaki Mustafa’ya pijamayla misafirlerin yanma çıkmasının ayıp olduğu söylenmişti. Bir akşam, Mustafa odasında pijamasını çıkardıktan sonra misafir dolu odaya çırılçıplak girivermiş, anne babasını hayrette bırakmıştı. Anne, çocuğa neden misafirlerin yanma çıplak girdiğini sorduğunda verdiği cevap çok gülünçtü, ama çocuk mantığına göre doğruydu:

“Ama siz bana pijamayla misafirlerin yanma çıkmamın ayıp olduğunu söylediniz.”

Küçük çocuklar, “özelden genele gitme, sebep-sonuç ilişkisi kurma” gibi akıl yürütme becerisini gösteremezler. Yukarıdaki örnekte, çocuk yatak odasına ait bir elbise olduğu için pijamayla misafirlerin yanma çıkmanın geleneklere aykırı olduğunu kavrayamamıştır. Bu yüzden, özelden genele giderek, başkalarının yanında çıplak dolaşmanın da ayıp sayıldığını düşünememiştir. O, verilen talimata uyarak misafirlerin yanma pijamayla çıkmamıştır ve kendisinden istenen şeyi yapmıştır.

Çocukları abartılı bir şekilde utandırarak ve eleştirerek terbiye etmek doğru değildir. Çıplak dolaşan çocuğumuzu, “Çok ayıp, herkes sana bakıyor, sen ne utanmaz bir çocuksun!” demek yerine, “Çıplak dolaşmanın hoşuna gittiğini biliyorum, ama üzerinde elbise olmayınca soğuk alıp üşütebilirsin. Başkalarının bizi çıplak görmesi doğru değildir” demek daha uygundur.

Koç Burcu Annelik Rehberi_6.jpg

Bir önceki yazımız olan 23-24-25 Şubat Tarihinde Doğanların Burcu Ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment