Kosta Rika küreleri

Kûnî birkaç santim, kimi 21 çapında, kimi birkaç kiloluk, kimi 16 tonluk bu taş kürelerin ne işe yaradığı, nereden geldiği, ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bıfinmiyor.

Kosta Rika’nm az çok her bölgesinde bu kürelere rastlanıyor. Çoğu granitten ya da lav’dan yapılan kürelerin en bûyâderi artık şehirlerde, parklarda, açık sahalarda süs olarak kullanılıyor.

Yüzyıllardan beri güneşin altında yatan bu kusursuz, sanki cilalanmış küreler İçin Amerikalı arkeolog Doris Z. Stone:

“Kosta Rika kürelerini açıklanamayan ararlar arasına katmamız gerekiri” diyor. Ve olay böylcce kapanıyor.
Tarihçileri, araştırmacıları uğraştıran, bazen de güç duruma sokan yalnızca kalıntılar, sanat eserleri, değişik nesneler değildir. Bunlar kadar esrarengiz, bunlar kadar garip başka şeyler de vardır. Omek olarak el yazmaları ve bunların arasında epey ünlü sayılan Voynich el yazması sayılabilir.

Bugün New York’lu kitapçı Hana P. Kraus’un dinde bulunan bu 204 sayfalık yazmasının değeri birkaç milyon dolan bulmaktadır.

1912 de İtalya’da incelemeler yapan eski kitap uzmanı VVilfrid Voynich, Francati’ddd Mondragone Cizvit Okulu ndan çok sayıda eski evrak satın alıyor. Bunların arasmda en ilginç ve en önemlisi ünlü bilim adamı ve simyaa Roger Bacon’un (12141292) eseri olan el yazmasıdır. Yazmaya ekli olarak Prag üniversitesi rektörü Johannes Marcus Mard’nin imzasını taşıyan ve 17. yüzyılın sayılı bilim adamlarından kriptografya uzmanı Rahip Athanasıus Kircher’e gönderilen, 19 Ağustos 1666 tarihli bir mektup bulunuyor. Mektuptan el yazmasının, slmyaa ve büyücü John Dee tarafından 1585 yılında İmparator II. Rudolphe’a hediye edildiği, Baconun eseri olduğu, ancak şifreyle yazıldığı için kimse tarafından çözülem ediği anlaşılıyordu.

Bir önceki yazımız olan Akrep burcu hobileri başlıklı makalemizde akrep burcu anlamı, akrep burcu astroloji ve akrep burcu bu hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a comment