Kova Burcu Sembolünün Anlamı

Bir Hava burcu olmasına rağmen Kova’nın sembolünde su vardır. Bu, Kova’nm spiritüel doğasını ifade eder. Tıpkı ikizler ve Terazi burçlarında olduğu gibi bu burcun sembolünde de Tarot falı gibi belirgin şekilde iki çizgi yer alır. Bu çizgilerin düz değil de zikzaklı olması, Oğlak’tayken yaşamı daha derinden anlama çabasının, şimdi Kova bilinciyle güç kazanmaya ve bir potansiyel haline gelmeye başladığının göstergesidir.

Bu burç elinde bir sakadan su döken bir insan figürü ile de sembolize edilir. Bilinç bu aşamada suyun temizleyici ve anndıncılığım aynm yapmaksızın diğerleriyle de paylaşmaktadır. Kova bilinci Tarot falı ve insanlık olarak bir aile olduğumuzu ve herkese farkmdalık ve şifa sunmayı ifade eder. Su ise bu bilgiyi taşıyandır.

Zikzaklı bu iki çizgi elektriği de işaret eder ki bu burcun modem astrolojide yöneticisi olan Uranüs de elektrik ve egzantrik niteliklerle ilişkilidir. Analitik Kova bilinci, statükoyu yıkıp devrimler yapabilecek bir anlayışı beraberinde getirir.

Tarotta “Yıldız” kartı Kova burcu ile bağlantılıdır. Karttaki yıldızlar hem yeni fikirleri hem de insan bedenindeki çakraları ifade eder. Göklerin bilgeliği temiz bir bilinç ile yeryüzüne indirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Terazi burçları için 2015 sonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment