Kova burcunun mitolojisi

indir (2)

Bu burç, Mısırlılarda Nil nehrinin taştığı dönemle ilişkilendirilir. Kadim Mısır tanrılarından Hapi, Kova burcunun simgesi sayılırdı. Hapi, kadim Mısır’da, ölülerin iç organlannı korumakla görevli bir tanrı olarak anılır. Kova burcu ile ilişkilendirilmesinin nedeni ise elinde tutuğu camdan iki kapta bulunan Nil nehrinin sularım toprağa boşaltırken resmedilmesidir. Mısırlılar için bu resmedilme fal bak ve şekli berekete işaret eden bir olaydır. Akan sular, verimlilik ve geleceğe yönelik bir iyimserlik taşır. Burcun simgesi, elindeki küpten su boşaltan adam, burcun herkese bir şeyler dağıttığına işaret eder. Bu suyun Nil nehrinin bereketli sulan olduğu kabul edilir
Yunan mitolojisinde ise Kova arketipi, ölümlülerin en güzeli olarak bilinen, Kral Tros’un oğlu Ganymedes’dir. Ganymedes o kadar güzeldir ki çapkın Zeus bile ona aşık olmuştur.

Bu güzel adamı kartal kılığına bürünerek Olimpos’a kaçmr. Baba Tros bu kaçırılmadan dolayı çok üzülmüştür. Tann Zeus, Ganymedes’i yeryüzüne geri göndermeyeceği için Kral Tros’a çeşitli armağanlar yollayarak acısını ve göz yaşlarını dindirmeye çalışmıştır. Ganymedes, Olimpos’ta bütün tannlann dikkatini çeker. Zeus da onu tannlara şarap sunan saki olarak hizmet etmesi için görevlendirir. Geceleri de Zeus’a hizmet verdiği ile ilgili hikayeler bulunmaktadır. Ama Zeus’a verdiği hizmetler karşılığı Zeus, Ganymedes’i ölümsüz bir yıldız yapar. Yıldıza ise “Su Taşıyıcısı’ anlamını taşıyan Aquarius adını vermiştir.

Bir önceki yazımız olan Terazi burçları için 2015 sonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment