Tarih boyunca insanlar, gelecek olaylar hakkında önceden haber alma çabası içinde çeşitli kâhinlere danıştılar. Kazanılmış sezgiler, belki de kazalardan ve trajedilerden kaçınmak için kullanılabilirdi. Devlet başkanları, ani bir şekilde yönetimi devralma ya da suikastlardan sakınabilirdi. Günümüzde bile insanlar, bu yetiye sahip olduğunu savlayan psişik danışmanlardan (medyum da denilir) şahsen, postayla ya da telefonla satın aldıkları öğütlere göre davranır. Bu bilginin kullanımının, her nasılsa “geleceği değiştirebileceği” (ne anlama geliyorsa) varsayılır.

Bu psişik danışmanlardan biri, yaklaşık beş yüzyıl önce ölmüştür. Öngörüleri hemen hemen bin kıta yazılmış olan Nostradamus’tur (Michel de Nostradamus). Her biri uyaklı iki beyitten oluşan dörtlükleri, asırlar olarak bilinen 100lük gruplar halinde yazılmıştır. Asırlar, tüm dörtlükleri, büyük bir olasılıkla ilk kez 1555 te yayımlandı. Bu dörtlüklerde en çok değinilenler, on altıncı yüzyılın Fransa’sındaki olayları ve yerleri ilgilendirseler de insanlar, Nostradamus un ölümünden sonra, Dünya nın başka yerIerinde ve başka yüzyıllarda geçen tarihi olaylar hakkında kehanette bulunmak için Nostradamus’un ününden yararlanmaya ve dörtlüklerini kullanmaya başladı.

Bu şekilde, 1503 ile 1566 yılları arasında yaşamış olan Nostradamus’un, iki dünya savaşını, atom bombasını, Hitler’in yükselişi ve düşüşünü, Kennedy kardeşlere yapılan iki suikastı, AIDS’i ve daha birçok şeyi öngördüğü söylendi.

Nostradamus’un kendisi, onların kasıtlı olarak şaşırtıcı ve bulanık olduğunu söylemişti. Sonuç olarak, yazılarındaki söylem biçimi, onları çeşitli yorumlara açık kılıyordu. Üstelik Nostradamus’un yapıtları, sahteciliğe ve onlan yorumlayarak kendi amaçlarına uyduran kilise, hükümetler ve diğerleri tarafından değiştirmelere konu olmuştur.

Örneğin, II. Dünya Savaşı sırasında, astrolog Louis de Wohl, Almanya nın yenilgisini öngören sahte “Nostradamus’’ dörtlükleri yazmak için Ingilizler tarafından tutulmuştu. Almanca yazılmış olan bu astrolojik çıklar Almanya’ya gizlice sokulmuştu.

Bir önceki yazımız olan DİŞİ KEÇİ’NİN KALBİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • reply Orxan ,

  Yakinda anne adayi olabilecekmiyim?

  • reply gül ,

   geleceğim nasıl olacak

   • reply cansu ,

    Sevdigimden ayriyim tekrar bir araya gelicezmi beni seviyormu

    Leave a comment