Rüyalarınızda karakterler, olaylar ve mekânlar yarattığınız gibi, nesneler de yaratırsınız. Rüya nesneleriniz, uyanık yaşantınızı şekillendirmede kullandığınız araçlar ve kaynaklardır. Rüya dünyanızın geri kalanı gibi, bu nesneler de olağan yararlarının ötesinde daha derin bir öneme sahiplerdir. Rüya nesneleriniz, fiziksel özelliklerinin ötesinde anlamlarla doludurlar ve neredeyse sihirli özellikleri vardır. Nesnenin kendisi gerçekten sihirli değildir; ancak, içsel yeteneklerinizi yansıttığından ve siz onu bilinçdışı farkındalığınızla aydınlattığınızda o hale bürünür.

On binlerce yıldır bu nesnelerin farkında olmadan rüya dünyamızda ve uyanık yaşantımızda bilinçdışı şekilde bize ne geri yansıttığını anlamaya çalışıyoruz. Bunu genelde bilinçdışı yansımalarımızı mantıksal çerçevede inceleyerek yapıyoruz; fakat bu, genellikle bizim daha içgüdüsel bir boyutta algıladığımız anlamın çoğunu kaybettirebilir. Mantıksız gibi görünen bir şeyi mantıksal bir dil kullanarak tarif etmek zordur; bu yüzden tüm kültürlerde ve inançlarda tarif edilemez olanı tarif etme yolu olarak çeşitli semboller geliştirdik. Sembol, bilinçli farkındalığımız tarafından tam olarak ifade edilemeyen soyut bir anlamın somut bir temsilidir.

Rüya nesneleri sembolik değerlerini, içimizde uyandırdıkları anlamın bilinçdışı farkındalığı vasıtasıyla elde ederler. Semboller soyut kavramlar olarak görülebilirler ama kurumsal logolardan bilgisayar ikonlarına, takım renklerinden dinsel heykellere kadar bizi her yerde çevrelerler. Atalarımız, konuşarak iletişim kurmadan önce sembolleri kullanmışlardı ve tüm konuşma dillerinin gelişmesinden sonra bile, en derin duygularımızı dile getirmek için sembolik imgeler kullanmaya devam ediyoruz. Bu rüya nesnelerini, sözcüklere dökemediğimiz şeyleri ifade etmek için kullanırız ve sembollerimiz o şeylerin yerine geçen yedekler değil, bizi kendi ötemizde bir şeylere bağlama yoludur.

“Sembol” kelimesi Yunancadaki “symbolon”dan gelir. Bu kelime genellikle, ikiye kırılmış ve her bir yarısı iki ayrı kişiye verilmiş madeni bir para veya kemik benzeri bir simge için kullanılırdı. Daha sonra bu bireyler bu nişanları, kırılan yerlerinden mükemmel bir şekilde oturtarak birbirine kenetler ve birbirlerinin kimliklerini onaylarlardı. Bu, bir kişiye tanıdık ilişkilerinin ötesinde güven aşılama ve özgün bir şekilde ilişki kurma yoluydu. Bir bireyi kendisinin ötesinde bir şeyle bağlama özelliğine sahip olmak, sembole anlam kazandırır ve onu somut ve fiziksel değerinden daha değerli kılar.

Modern, uyanık yaşantılarımızda, en fazla sembolik anlamı, bizi kendimizin ötesinde bir şeylere bağlayan nesnelere yükleriz. Bunlar, inançlarımızın veya inanışlarımızın sembolleri olabilir; fakat günümüzde en çok değer vermeye meyilli olduğumuz rüya nesnelerinin başında bizim ötemizde başkalarıyla iletişim kurmak için kullandığımız cep telefonları gelir. Telefonların, bizi daha büyük bir benlikle bağlantıya geçirme potansiyelleri vardır ve bu nedenle bu kadar yaygın ve gerekli nesneler haline gelmişlerdir. Rüya nesnelerimiz de bizi farkında olmadan, bizim ötemizde daha anlamlı bir şeye bağlıyorlar. İnsan doğamız da bu bağlantıları araştırmaktan kendini alıkoyamıyor.

Bir önceki yazımız olan Terazi Burcu başlıklı makalemizde astroloji, başak ve burçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a comment