Sağlıklı çalışmanın sırları

logo

Sağlık alanında günümüzde tedavisi bulunamayan birçok hastalık, tedavi edilebilecek veya engellenebilecek. Ama dikkatsizlik veya kötü niyet yüzünden, onların yerini yenileri ve belki daha da kötüleri alacak. Kazanç çılgınlığına kapılmış bir şirketin, ilacını sadece kendi elinde tuttuğu yeni bir hastalık türü geliştirip gizlice yaymak için neler yapabileceğini bir düşünün. Soğuk algınlığı gibi son derece önemsiz bir hastalık bile, etkili bir ilacı elinde bulunduran şirket için muazzam bir pazar demektir.

California’da bulunan ve dünyaca ünlü birçok genetik uzmanının ticari bağlantısının bulunduğu Cetus Şirketi’nin başkanma göre, önümüzdeki otuz yıl içinde, “biyoloji önem açısından kimyanın önüne geçecek.” Moskova’da hükümetin resmi politikasının açıklandığı bir yazıda, “ulusal ekonomide mikroorganizmalara daha çok yer verilmesi” isteniyordu.

Biyoloji, plastik, gübre, kumaş, boya, böcek ilacı ve daha bir sürü ürünün üretiminde petrole duyulan ihtiyacı azaltacak ya da tamamen ortadan kaldıracak. Zaman içinde U. S. Steel, Fiat, Hi tachi, ASEA veya IBM gibi birçok şirket, şu anda aklımıza bile gelmeyen çok çeşitli ürünler üretmek için biyoloji leri kuracak. The Futures Grubu’nun lideri Theodore J. Gordon’a göre; “İşe başladığımızda, biyolojiden yararlanarak dokuyla uyum sağlayan bir gömlek veya kadın göğsü dokusundan bir yatak üretebilir miyiz diye düşüneceğiz.”

Ama daha o noktaya gelmeden, genetik mühendislik tarımda, dünyadaki yiyecek miktarını artırmak için kullanılacak. 1960’larda yaygın şekilde reklamı yapılan “Yeşil Devrim,” aslında Birinci Dalga süresince çiftçilerin zararına oldu, çünkü başka ülkelerden satın alınması gereken petrol kökenli gübrelerin çok miktarda kullanılması gerekmişti. Şimdiden sonra gelecek olan biyolojik tarım devrimi, yapay gübreye duyulan bu ihtiyacı azaltma amacını taşıyor. Genetik mühendislik, bol verimli ürünler, kumlu ve tuzlu topraklarda yetişebilen, hastalıklara ve mikroplara karşı savaşabilen ürünler yaratmayı hedefliyor. Yeni türde yiyecekler ve liflerin depolanması ve işlenmesi aşamalarında maliyeti daha düşük, daha az enerji gerektiren yöntemler bulunması için çalışılıyor. Yarattığı korkunç tehlikeler dengelenmek isteni yormuşcasına, açlığı ortadan kaldırma olasılığını ve imkanını da beraberinde getiriyor.

Bütün bu pırıltılı umutlar karşısında insan kuşkuculuğunu korumalıdır. Ne var ki genetik tarım fikrini savunanların iddia ettikleri şeylerin yarısı bile doğru çıksa, yine de çok büyük ve olumlu bir etki yaratılır. Uzun vadede, diğer her şey bir yana, zengin ülkelerle yoksul ülkeler arasındaki ilişkiler bile değişir. Yeşil Devrim, yoksulları zenginlere daha çok bağladı; daha az değil. Biyolojik tarım devrimi ise bunun tersine götürebilir.

Biyoteknolojinin ileride hangi noktalara varacağını şimdiden kestirmek zor. Ama geri dönüp tekrar sıfırdan başlamak için de artık çok geç; öğrendiklerimizi unutmamız mümkün değil. Yapabileceğimiz tek şey, bunların uygulamalarını denetlemek, yararlanma aşamasını aceleye getirmemek ve bu alanda şirketler, ülkeler, bilim dallan ve bilim adamları arasında yakında başlayacak rekabeti engellemektir.

Açık olan çok şey var: Bu noktadan sonra, İkinci Dalga teknolojisinin üç asırlık elektromekanik fikir temeline bağlı değiliz. Bu tarihi fenomenin anlamını ise daha yeni anlamaya başlıyoruz.

İkinci Dalga’nın kömür, çelik, elektrik ve demiryolu taşımacılığını birleştirerek yaşamı kolaylaştıran binlerce şeyi geliştirmesi gibi, bu yeni teknolojileri ve yeni enerji temelini birleştirdiğimizde nelerin ortaya çıkacağını anlayacağız. Bütün bu etkenleri birleştirmek, insanlık tarihinin daha önce benzerini görmediği bir sürü yeniliği getirecek. İçinde bulunduğumuz dönemde, Üçüncü Dalga uygarlığı için tepeden tırnağa yeni bir teknosfer yaratıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Akrep burcu Çin Astrolojisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment