Tarot Falı Büyük Arkana Serisi

Büyük Arkana

 

EN BÜYÜK GİZLER OLARAK TANIMLANABİLECEK BÜYÜK ARKANA, TAROT SEMBOLLERİNİN BAŞLICA KOLLEKSİYONUDUR. KARTLARDAKİ KARAKTERLER BAZI İLGİNÇ RÜYALARI ANIMSATIR İNSANA, GEÇMİŞİN GİZEMLİ TÖRENLERİNDEKİ SERÜVENLERİ, YUMUŞAK KALPLİ DELİNİN REHBERLİĞİNDE BAŞLAR KARTLARIN HER BİRİ BİLGELİĞE DOKUNARAK VE DE KENDİ GİZEMLERİNİN YÜREĞİNİ KORUYARAK GEZİNİRLER GEÇMİŞİN İMGELERİNDE. VE TAROT KARTLARI DERİN ANLAMDA İNCELENDİĞİ ANDA TİNSEL BİR MACERANIN KAPILARINI ARALAYARAK, GİZEMLERİ ÖĞRENME YOLCULUĞU BAŞLAYACAK.

Böylesine heyacan verici serüvenlere; efsaneler, peri masalları, mitler, ve eski gizemli dinlerin öğretilerinde rastlanır. Bu serüvenlerdeki öğeler ise o çağa ait bireysel büyüme devinimlerinde, astrolojide, psikanalizde, pozitif düşüncede ve hatta çağ boyunca gelişen tıpta oldukça belirgindir. Fakat bununla birlikte bu eylemler sembollerin sözsüz ve yoğun gücünü kaçırdıkları ve mitleri yıkmaya çalışarak daha gizemli ve sihirli olmayı hedefledikleri için geleneksel öğretilerin baştan çıkancı büyüsünden yoksundular. Büyük Arkana’nm yaratıcıları bu eksildiğin bütünüyle farkındaydüar. Çoğunluğunu okuma yazma bilmeyenlerin oluşturduğu bir dünyada, resimler sözcüklerden daha baştan çıkarıcı ve önemliydüer.Tarot kartlarındaki resimlerin anlatacağı karmaşık öyküler tüm olgular gözönünde tutulduğunda aydm düşününün sezgiye dayalı kavrayışından daha uygun gözükmekteydi.

Sözünü ettiğimiz, tarot kartlarının yolculuğu dairesel bir devinim içindedir. Kader Çarkı ortada sürekli olarak döner, Dünya ise hem kartların her dönüşteki başlangıç yerini hem de son kozu simgeler bunu ise yaşamın,ölümün ve yeniden doğuşun sonsuz sarmalında yeni bir kavise girerek yapar.

On bir çifti oluşturan yirmi iki imge vardır. İlk onbir kart dış dünyayı, hayatın ilk aşamalarını, denemeleri, meydan okuyuşları ve ödülleri simgeler. Kader Çarkı’ndan (X) sonra gelen, ilk onbir kartın diğer eşleri ise başlangıcın ikinci aşamasını, daha derin bilgileri ve içsel deneyimleri sunar. Daha fazla keşif amacıyla, tüm kartlar içsel dünyalardaki birbirinden farklı durumları belirtebildiği gibi dış dünyadaki gerçeklere ait olaylara da ışık tutabilir. Sözünü ettiğimiz bu sunumlar genellikle eşzamanlıdır içsel devinim ve değişikler somut dünyayı etkileyebildiği gibi maddesel dünyadaki olgular içsel dünyanın tamamlayıcısı, analizcisi ve değiştiricisi konumundadır. Çiftler iç ve dış dünyaları tanımlayarak bu dünyalara ayna olan Büyük Arkana’nın yapısı ile bütünlük içindedir. Herhangi bir çifti oluşturan imgelerin anlatımında, her iki eşin imgeleri birbirine bağıntılı olarak anlatılır. Anlatımın geri kalan bölümü ise kartların doğasına göre konuyu inceler.

Tarot kartlarındaki kozların başlangıç seyahati ise yaşamın kendisini yansıtır ruhsal meydan okuyuş bir iş fırsatınmış olanağının, yeni bir bebeğin ya da arkadaşlığın habercisi olabilir ve bunlar gibi yaşamın içinden kopup gelen bu olaylar yeniden doğuş duyumunu getirebilir insanoğluna! Tarot öğretilerinin altındaki felsefenin ışığında madde ve ruh bir bütün olarak algılandığında, tüm bölünmeler ya da uzlaşmazlıklar anlamsızlığa doğru ilerler.
Rönesans Tarotu’nda kart çiftleri arasındaki ince çizim bağıntılarını, bu çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini vurgulamak ve Büyük Arkana’yı rastgele oluşmuş imgeler serisi gibi algılamak yerine bir bütün olarak kavramanızı sağlayabilmek adına gerekli gördük. Aşağıda, kartların öykülerinin, Sonsuzluk Çarkı’ndaki konumlarının ve birbirleri olan ilişkilerinin özetini bulacaksınız.

Bir önceki yazımız olan İSLÂM’IN GELDİĞİ DEVİRDE FALCILIK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • reply mavi44 ,

  aşk ve kariyer falıma bakmak istiyorum

  • reply mavi44 ,

   aşk kariyer

   • reply Sevim ,

    Ne olcak bugunden sonra yasamam

   Leave a comment