Terazi Burcu Annelik Rehberi

Bebekler altı açıldığı zaman ellerini cinsel organlarına götürmekten ve kakasıyla oynamaktan zevk alırlar. Bunun telaşa kapılacak veya iğrenecek bir yanı yoktur.

Bebek vücudunu ve vücudundan çıkan şeyi tanımaya çalışmaktadır. Telaşa kapılıp bebeğin elini zorla yanlarda tutan, hatta eline vuran anneler vardır. Sizin böyle yapmayacağınızı biliyorum.

Bebeğin altını açınca, elini kirletmesine fırsat vermeden, bezini çabukça toplayabilirsiniz. Altı temizledikten sonra kısa bir süre vücuduyla oynamasına izin verebilirsiniz.

Öyle çocuklar biliyorum ki, beş yaşma geldikleri halde sürekli annelerine seslenirler: “Anne çişim geldi! Anne karnım acıktı! Anne ayakkabımı giydir! Anne canım sıkılıyor, bana bir masal anlat!” Çocuklara verebileceğimiz en iyi hediye “bağımsızlık’tır. Bu hediyeyi ne kadar erken verirsek o kadar iyidir. Kendi ayakları üzerinde durmayı öğ-renemeyen, anneye bağımlı, hayatları boyunca çocuk kalan insan tiplerini ruh doktorları çok iyi tanır. Öyle genç kızlar vardır ki, evlenecek çağa geldiği halde bir yumurta pişirip karnını doyuramaz. Saçlarını anneleri tarar, giyinmesine annesi yardım eder, ne yiyeceğini annesi söyler.

Çocuk karı koca ilişkilerini, aile düzeninin ne olduğunu sizden öğrenecektir. Çocuk iyi bir gözlemcidir, hiçbir şey dikkatinden kaçmaz. Küçük bir bebek dahi anne baba kavgalarından rahatsız olur. Anne baba kavga ederken bebeklerin ağladığına çok şahit oldum.

Mutlu çiftler arasında bile arada bir tartışmalar görülebilir. Kırıcı olmayan, hakarete varmayan, anlayışla karşılanan tartışmalar normaldir. Çocuğun bu gerçeği öğrenmeye de ihtiyacı vardır. Çocuğun duyguları zannedildiğinden daha güçlüdür. Dinlemediğini veya ilgi göstermediğini zannettiğiniz sahneleri veya sözleri hafızasına kaydetmektedir. Çoktan unuttuğunuz bir karı koca diyalogunu günler sonra oyun sırasında taklit ettiğini görür hayretler içinde kalırsınız.

Bebeğiniz tırnaklarıyla cildini tırmalaması sizi rahatsız ediyormuş, bir komşu kadın ellerine eldiven geçirmenizi tavsiye etmiş. İyi ki ellerini bağlamanızı söylememiş. Bebeğin dokunma hissini engellediği için eldiven kullanmanızı tavsiye etmem. En iyi çare tırnaklarını kesmektir. Parmaklarını gözüne götürüp bir kaza yapacak diye korkmayın. Göz, bir tehlike anında, kendini koruyacak hızlı bir kapanma refleksine sahiptir.

Terazi Burcu Annelik Rehberi_19.jpg

Bir önceki yazımız olan 16-17-18 Şubat Tarihinde Doğanların Burcu Ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment