Yengeç burcunun mitolojisi

Bu burcun sembolü tarih boyunca değişik şekillere girmiştir. Babilliler onu MÖ 4000 2000 yıllan arasında kaplumbağa olarak tanımlamışlardı. Eski Kaide düşünürleri bu burcu insanın kapısı olarak düşünmüşlerdir. Araplar ise bu yıldız
kümesini yengeç anlamında El Seratan olarak adlandırmışlardı. Ancak ünlü Arap astrologu El Bruni, Tarot falı gibi “yumuşak damak” anlamında El Liha demiştir. Eski Çin’de yengecin bir bıldırcını temsil eden Choo Neaou yani Kırmızı Kuş adlı büyük bir takımyıldızın başını oluşturduğu düşünmüşler, Yunanlılar ise bu takımyıldızın gökyüzüne Zeus’un karısı Hera tarafından yerleştirildiğine inanmışlardı.

indir

En bilinen mitoloji şöyledir: Tanrılar tannsı Zeus’un babası, Amphitryon’un kılığına girerek annesi Alkmene’yle birleşmiş ve bu birleşmeden Herakles yani Herkül un doğmuştur. Herkül’e Miken kralı Eurystheus tarafından on iki görev verilmiştir. Eğer bu görevleri başarıyla tamamlarsa, Tarot falı ve tannlarla birlikte o da ölümsüz olacaktır. Fakat Herkül’ün ikinci görevi sırasında, bir deniz yılanı olan Hydra adında bir canavarla savaşması gerekiyordu. Hydra, iki büyük köpeğe benzeyen kafasıyla, korkutucu bir yaratıktı.

O kadar ürkütücü bir yaratıktı ki kimse onunla savaşmaya cesaret edemiyordu. Herkül, Hydra’nm kafalanndan birinin ölümsüz olduğunu biliyordu, o yüzden ölümlü olan başı parçalarsa onu yenebileceğini ve görevini yerine getireceğini anlamıştı. Ne var ki ölümsüz olan baş, diğeriyle aynıydı, bu yüzden hangisinin ölümlü olduğunu ayırt etmek neredeyse mümkün değildi. Herkül Hidrayla savaşırken, ezeli düşmanı Tannça Hera, Herkül’ün ayaklanna büyük bir yengeç göndererek, dengesini yitirmesi için elinden geleni yaptı. Hera yengeçlere hükmetmeyi, onları kullanmayı çok iyi başarsa da Herkül’ü yenmeyi başaramadı. Herkül, Hydra’yı öldürdü. Tam o sırada gökte yükselmekte olan büyük takımyıldıza Herkül’ü onurlandırmak için Hera tarafından Yengeç adı verildi.

Bir önceki yazımız olan İlişkilerimiz başlıklı makalemizde astroloji nedir, fal ve ikizler hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a comment