Aslan Burcu Annelik Rehberi

Çocuğa temizlik alışkanlığı kazandırmak da çok önemlidir. Altı ıslandığında veya kirlendiğinde zaman geçirmeden bezi değiştirilmeli ve altı temizlenmelidir. Bezi uzun süre ıslak ve kirli bırakılan çocuk zamanla bu kirliliğe ve kokuya alışır, rahatsızlık duymaz.

Birçok anne, çişini veya kakasını haber vermediği için, altını ıslak ve kirli bırakarak çocuğu cezalandırdığını zanneder.

Altını kirli bırakmak veya ceza vermek çözüm değil, çözümsüzlüktür.

Size tavsiyem, çocuğunuz için kocanızı ihmal etmeyiniz. Çocuğun hakkını çocuğa, kocanın hakkını kocaya veriniz. Bana inanınız, iradesi zayıf çoğu erkekler böyle zamanlarda çocuğa olan düşkünlüğü kıskanmakta ve karısını aldatmaktadır. İşte “iki taşı birbirine bağlayan çimento harcı aynı zamanda ikisinin arasına mesafe de koymaktadır,” derken bunu kastetmiştim. Bebeğe olan aşırı sevgi ve şefkatlerinden dolayı kadınların kocalarına karşı duydukları cinsel arzuda bir soğuma olur. Erkek de karısından bulamadığı sıcaklığı başka bir kadında arar.

Sadakat, sevdiğimiz kimseye karşı gösterdiğimiz bağlılıktır. Eğer sevdiğimiz kimsenin de bizi sevdiğine emin isek, bağlılığımız devam eder. Gerçek evlilik ancak sadakat temeli üzerine kurulduğu zaman ayakta kalabilir. Zararsız gibi görünen küçük bir kaçamak, sadakat temelinden bir taşın kopması demektir. Temelden bir taş koptuğu zaman ona dayanan diğer taşlar gevşer. Gevşek taşların düşmesi kolaydır. Erkek veya kadın bir kere kaçamak yaptı mı gerisi kolayca gelir. Birbiri arkasından kopan taşlar evlilik binasının temelini zayıflatır. Zayıflayan temele artık güven olmaz. Güven, evlilik binasının güneşidir. Güneş battığı zaman bütün ev halkı karanlıkta kalır.

Kocanızın size sadık kalmasını istiyorsanız onu ihmal etmeyiniz. Sakın beni yanlış anlamayın, kocanızı ihmal ettiğinizi filan ima etmiyorum. Siz akıllı bir kadınsınız, kocanızı seviyorsunuz ve onun da sizi sevdiğini biliyorsunuz. Onu ihmal etmeyeceğinizi biliyorum. Bunları çocuklu kadınlara anlatasınız diye yazıyorum.

Ek gıdalara ne zaman geçmeniz gerektiğini ve memeden kesmeyi nasıl kolay atlatabileceğinizi soruyorsunuz. Memeden kesme, her genç annenin korkulu rüyası olmuştur. Çünkü ona memeden kesmenin çok zor olduğu anlatılmıştır. Bu kısmen doğrudur. Anneye aşırı bağımlı çocuklar memeyi kolay bırakmazlar. Kimi anneler, doktora danışmadan vaktinden önce ek gıdalara başlar. Ek gıdalara ne kadar erken geçerse memeden kesmenin o kadar kolay olacağını zanneder. Annenin sütü yettiği takdirde 6 aydan önce ek gıdalara geçilmesini tavsiye etmiyoruz. Normal şartlarda 6 ay süreyle anne sütü çocuğun tüm beslenme ihtiyacını karşılayacak özelliktedir. Suya dahi ihtiyacı yoktur. Çocuğu hastalık mikroplarına karşı korur, içerdiği maddelerin tamamına yakını vücutta kullandır. Bu nedenle boşaltım organları üzerine fazla yük binmez.

“Sütüm yetmiyor, çocuğuma yaramıyor, çocuğum kilo almıyor” gibi gerekçelerle emzirmenin kesilmesi sakıncalıdır. Çünkü bebek annesini emerken meme ucu uyarılır ve bu uyarılar beyine ulaşarak süt salgısını artıran hormonları harekete geçirir. Memelerde biriken süt boşaldıkça, boşalan sütün yerine yeni süt üretimi başlar. Süt üretimini artırmak için emzirmeden sonra memede kalan fazla süt vakumlu pompa ile boşaltılabilir.

6 aydan sonra emzirmeye devam etmekle birlikte yavaş yavaş ek gıdalara geçebilirsiniz. 2 yaşma kadar emzirmenin bir mahsuru yoktur, hatta faydası vardır. Emzirmeyi birden kesme yerine, kademeli olarak azaltmak ve sonra kesmek daha uygundur. Emzirmeyi kesmek için kış ayları tercih edilmelidir. Hastalık ve seyahat gibi çocuğun dengesini bozan günlerde emzirmeyi kesmek doğru değildir.

Aslan Burcu Annelik Rehberi_6.jpg

Bir önceki yazımız olan 16-17-18 Şubat Tarihinde Doğanların Burcu Ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment