Bir Tarot destesi 22 adet büyük ve 56 adet küçük sırlar destesinden oluşmaktadır. Küçük sırlar destesinin 16 sı saraylı kartlardan 40 ‘ı da 0110 arası dört seriden oluşmaktadır. Bu kartlarla uyumlu olan astrolojik veya astral planeter formlar aşağıda özetlenmektedir. Uyumlu ifadesi ile tekabül etme, eşleşme karşıt gelme veya İngilizcedeki corresponding kelimelerinin verdiği anlamlara işaret edilmektedir.

 

 
22 Adet kart Kabalistik felekler arası ilişkileri göstermekte olup, feleklerin toprak alemindeki tezahürü olan SatümJüpiter MarsGüneşVenüsMerkür ve Ay isimli 7 adet planet arasındaki kombinasyonları gösterir. Bunlar planet kavuşumları gibi düşünülmelidir.

 

 
Ateş su hava ve toprak dan oluşan dört elementin herbirinin dört element seviyesinde tezahürü 16 Adet saraylı kart ile anlatılmaktadır.

 

 
Küçük sırlar destesinin 40 Adetlik diğer destesi ise 12 ve 28 olmak üzere iki gruba bölünebilir. 12 kart ile birli, ikili ve onlularla uyumlu olan Kabalistik üç feleğin, 28 kart ile de geriye kalan Kabalistik yedi feleğin dört alemdeki tezahürleri anlatılmaktadır. Birliler (aslar) öncü, İkililer değişken, onlular da sabit burç olarak düşünülürse, bunların dört alemdeki tezahürü 12 burca tekabül etmektedir.
Özetle

 

 
22 adet Büyük sırlar
Arkana Majör    7 Feleğin (veya planetin)
12 adet Küçük sırlar
Arkana Minör    4 Element ve 3 feleğin
28 adet Küçük sırlar
Arkana Minör    4 Element ve 7 feleğin (veya planetin)
16 adet Küçük sırlar Arkana Minör
Saraylı kartlar    4 Elementin
astral kombinasyonları olarak düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kartların Yayılması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment