Oğlak Burcu Anneleri

Çocuklar, her konuda olduğu gibi, anne baba konusunda da bencildir. Onları başka çocuklarla paylaşmak istemezler. Komşunun çocuğunu kucağınıza aldığınızda oğlunuzun eteğinize tutunarak ağlamasını hatırlıyor musunuz? İleride, kardeşi olduğunda, bunu daha sık yaşayacaksınız. Bir kardeşi olacağını sevinçle haber verdiğiniz zaman, neden suskun kaldığını anlamanız gerekir. O, doğacak ikinci çocuğa kardeş gözüyle değil, rakip gözüyle bakmaktadır. Siz doğum gününe hazırlık yaparken, oğlunuz gelecek kardeş yüzünden kendisine gösterilen sevginin ve ilginin azalacağından korkuyor.

Çocuklar kendilerine gösterilen ilginin başka birine yönlendirilmesini hazmedemezler. Kendilerine danışmanlık yaptığı bir çift beni yemeğe davet etmişlerdi. Evin şımartılmış bir çocuğu vardı. Çocuk oradan oraya koşturuyor, anne ve babadan olmadık isteklerde bulunuyor, onların beni ağırlamalarına engel oluyordu. Bir ara çocuğu bana getirdiler, fakat ben hararetli bir konuya daldığım için çocukla ilgilenmeme hatasında bulundum. Bir hafta sonra aynı evde düzenlenen bir ziyafete çağırıldım. O akşam çocukta aşırı bir huysuzluk vardı. Bir türlü teskin edilemiyordu. Annesi bu duruma çok üzülüyordu. Ziyafetin bütün neşesi kaçmıştı.

Çocuğun neden huysuzlaştığım anlamıştım. Buna bir hafta önce ben sebep olmuştum, yine ben düzeltmeliydim. Çocuğu yanıma çağırdım, gayet samimi bir dille, bana oyuncaklarını göstermesini istedim. Elimden tuttu, beni odasına götürdü. Kırık, çıkık, işe yaramaz ne kadar oyuncağı varsa, ortaya döktü. Bebeklerin isimlerinden, her oyuncağın ne işe yaradığına kadar uzun açıklamalarda bulundu. İşimiz bittikten sonra onu kucağıma aldım, ziyafet sofrasının en itibarlı yerine birlikte oturduk.

Sohbetimiz yemek sırasında devam etti. Her sorduğum soruya gayet ciddi cevaplar verdi, gözlerini benden ayırmadı. Ziyafete katdanların çoğu benim hastalarımdı. Yemekte benden randevu talep ediyor, ne zaman görüşebileceklerini soruyorlardı. Bizim küçük de araya girerek benden bir randevu istedi. Hiç düşünmeden ona da bir randevu verdim.

Oğlak Burcu Anneleri_6.jpg

Bir önceki yazımız olan 23-24-25 Şubat Tarihinde Doğanların Burcu Ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment