Yanlışlanamayan UFO Hipotezleri

Yanlışlanamayan bir hipotez bilimsel değildir (en azından hipotezin yanlışlığını gösterecek kanıtlar olası olmadıkça); bilimsel hipotezler sınanabilir öngörülere götürmelidir.

Sözdebilimsel hipotezler sık sık bu kriteri karşılamakta yetersiz kalır, örneğin; bu sorunun yanıtı olarak: “Niçin insanların yoğun olarak oturduğu uzaylılar tarafından kaçırılma olaylarının bildirildiği yerlerde bu olaylara tanık olan görgü tanıkları çıkıp konuşmuyorlar?” Uzaylılar tarafından gerçekleştirildiği öne sürülen olaylara inanan kimseler Dünya. Dişi Yaşam Hipotezini, tanık hafızalarının silindiğini ileri sürerek daha karmaşıklaştırır.

Bu sav yanlışlanamaz; çünkü sınanabilen öngörülere yol açmıyor.
Occam’m Usturası Son Derece Karmaşık Olan UFO Hipotezlerine Uygulanıyor
UFO hipotezleri gözlemlerin elverdiğinden çok daha karmaşıktır. Güçlü gözlemsel verilerin yokluğunda, Dünya dışı yaratıkların ziyaretçilerden ya da görülemeyen Dünyalı yaratıklardan yardım istemek bu hipotezi savunulamaz bir karmaşıklığa itmektedir. Tüm bilimsel düşünceler basit değildir; basitliğe gereksinime aldırmadan önce karmaşık olanlar da yinelenebilen kanıtlarla desteklenirler.

Bir önceki yazımız olan DİŞİ KEÇİ’NİN KALBİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment