Başak Burcu Öfke Kontrolü

Başak burcu insanların yaptıklarını gördüğüm en yıkıcı şeylerden birisi, öfkelerini açığa vuracakları seçimlerindeki yanlış yargılarıdır. Sabah durumu konusunda daha iyi hissetmek için mesela arkadaşına tembel kocası hakkındaki öfkesini anlatıyor. Genellikle kadın kocaya artık saygı duymayacaktır ve kesinlikle Saray’a saygısı da azalacaktır. Neden? Sarah arkadaşına artık kendilerine saygı duymak zorunda olmadığını söyledi. Arkadaşına öfkesini belli ederek, arkadaşının gözünde kendisi ve kocasının değerini düşürdü. Kadının geçen akşam yemeğinde beğendiği kişi aynı adamdı.

Çünkü onu sevmişti, eğer Sarah ile aynı fikirde olsaydı, o yargı yeteneğini geçersiz kılacaktı. Eğer aynı fikirde olmasaydı, bir anlaşmazlık ortaya çıkabilir ve arkadaşının kuyusunu kazmakla suçlanabilirdi. O nasıl cevap vereceği konusunda emin değildir ve bazı aşamalarda Sarah’yı sığ görebilirdi. Doğru cevap veremediğinden dolayı, büyük ihtimalle saldırıya uğradığını düşünecektir. Kadın olasılıkla kendisine sunulan öfkenin sahipliğini istemeyecek ve kendini savunmak için Sarah’dan uzaklaşacaktır. Sarah kendisini kendinden başka kimse tarafından saldırıya uğramamış olan kocasını bilinçsizce savunurken bulabilir.

Bu kadının arkadaşına verdiği kocasına olan öfkesinin sahipliğinin (bazı seviyelerde) bilinmesiyle harekete geçen savunma sistemidir ve kadın şu anda onun tarafında ya da onun tarafından saldırıya uğruyor olabilir. Ve koca karısının sözlü saldırılarının masum kurbanıdır. Bu tip ifade etme neredeyse öfke kontrolsüzlüğünün provasıdır. Agresifliği artacaktır. Bu kime hizmet etti? Hiç kimse; olaya karışan herkes kaybeder.

Öyleyse, güvenli bir şekilde öfkemizi nasıl anlatabiliriz? Öfkeli olmadığınız bir zamanda, yeri bilinçli olarak seçin ve öfkeyle mücadele en iyi yöntemin sizin için en iyi olacağına karar verin. Alıştırmaları ve me-ditasyonları bu kitaba bağlı kalarak yapın, ta ki her durumda sakin tepkiler verebilinceye kadar. Cevap modellerinizi geliştirin. Sonunda kendinize ve arkadaşlarınıza bir mola verin. Ne kadar zorladığınız fark etmez, kusursuz olmayacaksınız, ama daima kendi içinde mükemmel olan siz olacaksınız. Arkadaş örneğinde, sizi umursamazlık yapmazlar fakat kontrolsüz dışa vurum-lar onları çok zor bir dirimde bırakır.

Başak Burcu Öfke Kontrolü_2.jpg

Bir önceki yazımız olan Aslan Burcu Erkeği Plüton Etkileri başlıklı makalemizde Aslan, Burcu ve Erkeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a comment