Drake Denklemi Dinleyen Biri Var mı?

Dünya dışı yaşam biçimlerinin olma şansı ne kadardır? Astronomik bakış açısından, var olmaları ile ilgili etmenler belirlenmiş ve astronom Frank Drake tarafından matematiksel olarak toplam bulunma olasılıkları, Drake denklemi olarak bilinen bir denklem ile hesaplanmıştır:

Bu denklemdeki semboller aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:
N Samanyolu nda, yaydıkları radyo dalgalan ile varlıkları fark edilebilen uygarlıkların sayısıR» Akıllı yaşam bulunan gezegenleri destekleyebilecek yıldızların oluşum hızı
Bu yıldızların gezegenlere sahip olan kısmı Yaşamın gerektirdiği temel koşullan sağlayan gezegenlerin yıldız sistemi başına düşme sayısı jne gezegenin içinde yaşamın gerçekten geliştiği gezegenlerin oranı
fj oranı içinde akıllı yaşamın geliştiği gezegenlerin oranı
fj oranı içinde uzay keşifleri için teknolojinin yeteri kadar ileri olduğu gezegenlerin oranı f gezegenlerin içinde uygarlıkların ömür uzunluğu Drake denklemi kesin olmasından çok, aydınlatıcı olmak üzere geliştirilmesine karşın, birçok astronom uygun kestirimlerde bulunmuş ve sonuç olarak başka uygarlıkların olasılığının yüksek olduğunu düşünmektedir.

Evrenin milyarlarca galaksiden oluştuğu, her bir galaksinin ise milyarlarca yıldızdan oluştuğunu öne sürülmektedir. Bu yıldızlardan birçoğu, yaşamı destekleme yeteneğini gösterme şansına sahiptir. Böyle gezegenlerde akıllı ve iletişim kurabilen yaşam biçimlerinin evrimleşmiş olması kesinlikle akla yatan bir olasılıktır.

En yakın yıldızın bizden yüzlerce ışık yılı uzakta olması, dolayısıyla da iletişimi engelleyecek şekilde yavaşlatması büyük bir güçlük yaratmaktadır. Böyle uygarlıkların kanıtlarını arama çabaları, bununla birlikte, şu ana kadar başarısız olmuştur.

Bir önceki yazımız olan DİŞİ KEÇİ’NİN KALBİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment