Kova burcu ve diyet

indir (2)

Kova burcu sabit bir Hava elementi burcudur. Düzenli beden egzersizleri, B grubu adını verdiğimiz karbonhidrattan zengin sebzelere özellikle ihtiyaç duyar. Dolaşımla ilgili olduğundan kan yağları yüksekliğine karşı özellikle hassastır. En büyük düşmanı hayvansal yağlar başta olmak üzere yağlı gıdalardır. Ödem de dolaşım ile ilgili olduğundan aşırı tuzlu yememeye dikkat etmelidirler, ama tuzu tamamen kesmeleri de önerilmez, çünkü Kova burcu bir miktar tuza ihtiyaç duyar.

Kilo verme diyetlerinde şekeri ve karbonhidratları tamamen kesmesi hiçbir şekilde önerilmez. Yalnızca proteine dayalı bir diyet asla uygun değildir. Deniz ürünleri, yeşil mercimek, elma, şeftali, erik, limon ve portakal gibi taze meyveler, patates, bezelye, yeşil fasulye, havuç, soğan, bal kabağı benzeri karbonhidrattan zengin sebzeler, pirinç, tam buğday ekmeği, yağı azaltılmış süt ve süt ürünleri, aşırıya kaçmamak üzere yağsız kırmızı et, yumurta, tavuk eti, domates, salatalık, maydanoz, yeşil biber gibi salata malzemeleri ile dengeli bir zayıflama diyeti uygulamalıdır.

Kova burcu Vata enerjisi fazlalığına açıktır. Vata dengeleyici bir diyet uygularken yağları aşın kullanmamaya da dikkat etmesi gerekir. Çorba benzeri sulu, sıcak, doyurucu yemekler, kabak, bal kabağı, patlıcan, havuç, kereviz, patates, bezelye benzeri sebzeler, yağı azaltılmış sıcak ballı süt, az yağlı yumuşak peynirler, makama, pilav, irmik benzeri tahıl ürünleri, her türlü olgun sulu meyveler, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği benzeri çerezler bu dönemde dengesine kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Burçların genel sağlık özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment