Kundalini Yoga ve Ayurvedik Tıp

Kundalini Yoga ve Ayurvedik Tıp ilk fal çakrasının koku duyumuzdan sorumlu olduğunu öğretir. İnsanın koklama duyusu kendimizi genellikle iyi koku alıcılar olarak düşünmesek de oldukça gelişmiştir. Aslında bir nesneyi belli maddeden sadece dokuz molekül kokladıktan sonra tanımlayabiliriz ki bu da burnumuzun yardımıyla bir şeyi genellikle hatırı sayılır bir mesafeden algılayabileceğimiz anlamına gelir.

Koku duyumuz bir kendini koruma aracı olarak gelişmiştir. Örneğin koku bize bir şeyin zehirli veya tehlikeli olup olmadığını onu yemeden veya söz konusu nesneye çok yaklaşmadan önce fark etmemizi sağlar. (Dikkatli çocuklar ve yetişkinler tiksindirici veya tehlikeli gördükleri bir şeyin tadına bakmaya cesaret etmeden önce bilinmeyen veya yabancı yiyecekleri daima burunlarına götürüp koklarlar). Bu, çakranın genel olarak hayatı idame sorumluluğu ile doğrudan ilişkilidir.

Yedi çakra ve fal bakma  üzerine çok fazla yazı ve efsane vardır ve ilk çakraya büyük önem verilmiştir. Bu enerji halkası içindeki bilinç ve değerler bu efsaneden gelmektedir.

Başlangıç olarak, bu çakra toprak ve kırmızı renk ile ilişkilidir. Bağlılık, atalet ve belli bir miktar durgunluk ile tanımlanır. İlk çakra bizi bir çeşit atalet olan dikkatli yapar. Bizim bir numaralı önceliğimiz olan hayatta kalma üzerinde odaklı kalmamızı teşvik eder. Ve aklımızı parçalayacak olan çok fazla zıt düşüncenin ve bilgi parçalarının bizim bilincimize girmesini engeller. Bu da bağlılık özelliğinin bir parçasıdır.

Bir önceki yazımız olan DİŞİ KEÇİ’NİN KALBİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment