Astrolojik inançlara götüren ilk gözlemler o denli modası geçmiş ve yanlıştırlar ki hipotez aynı sınırlamalardan dolayı sağlıksızdır. Bu belirsiz ve uygun olmayan biçimdeki genel hipotez o kadar geniş bir hata payına izin verir ki öngörüleri kesin olarak değerlendirilemez. İnsanların kolay yanıtlara açlığını doyurmada yardımcı olduğu için, hipotezi yerinden etmek zordur.

“Bilimsel” Hızlı Yaratılışçılık
“Bilimsel” hızlı yaratılışçılığın dayandığı gözlemler doğrudan bir bilim değil, din ı olan Tekvin’den gelmektedir. Bu yüzden, bunların üzerine bilimsel hipotezler kurmak uygun olmaz. Bu hipotezin adına sonradan geliştirilen tezler, umutsuz zorlu bir savaşla karşı karşıyadır; çünkü iyice doğruluğu ortaya konmuş olan birbiri ile bağlantılı bilimsel hipotezler ağıyla çarpışmaktadır.

Duyu Dışı Algılama ve Psikokinez
Olağan duyumsal algılama konusundaki anlayışımız, yinelenebilir gözlemlere dayanmaktadır. Bu olayların doğasına ilişkin hipotezler, öngörüleri üzerine yapılan deneylerin sonuçlarını incelemek yoluyla kolaylıkla sınanabilir. Diğer taraftan, duyu dışı algılama ve psikokinez, olsa olsa temelsizdir.

Açıklama iddiasında oldukları olayların kuşku uyandıran doğasından dolayı, bu hipotezleri değerlendirmek güçtür. Kişilerin olağandışı güçleri olduğu hüsnükuruntusu, bu ileri sürülen olaylar hakkındaki gerçeğin araştırılmasının önüne geçmektedir.

Bir önceki yazımız olan DİŞİ KEÇİ’NİN KALBİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a comment